Série Anita Blakeová, lovkyně upírů

 

Asi se mezi milovníky upířin najde jen stěží někdo, kdo ještě neslyšel o Anitě Blakeové, oživovatelce mrtvých a oficiální popravčí upírů. Možná snad jedině ten, kdo při jméně Edward nadskakuje metr vysoko, by se ze strachu z YA romancí mohl držet od Anity dál. Cudná, hluboce věřící, drobná tmavovláska možná vyvolává jen pramálo respektu (samozřejmě jen do okamžiku, než vytáhne zbraň). Nemusíte se ale bát, nezakopává o vlastní nohy a alespoň z počátku k upírům v žádném případě neplane vřelým citem. Jsou to přeci monstra bez duše, ve skrze zlí tvorové, kteří slušným lidem nepřináší nic dobrého.

 

Anita Blakeová, lovkyně upírů je série akčních detektivních příběhů s příměsí humoru, hororu, ženských strastí a erotiky americké autorky Laurell K. Hamiltonové.  V letošním roce do ní přibyl již jednadvacátý díl. Vydána byla v šestnácti jazycích. Existuje také její komiksové zpracování.

 

Ocitáme se tedy v americkém St. Luis a existence upírů, lykantropů i jiné havěti je všeobecně známá. Jejich soužitím s lidmi se zabývá vláda, církev i organizace na ochranu práv ať lidí nebo nadpřirozených potvor. Anita, která pracuje pro společnost oživující mrtvé, je tu mimo jiné od toho, aby likvidovala nebezpečné exempláře upířích spoluobčanů.


Popravčí nikdy z domu nevychází beze zbraně. Vlastně jedna je jí obvykle málo. Jenže ani drsňačka, jakou Anita je, nechce po městě pobíhat zjevně ozbrojená, a tak se potýká s věčným problémem všech žen: Co na sebe? Tento aspekt příběhů nezmiňuji nadarmo. Autorka totiž oblékání svých hrdinů věnuje minimálně stejně velký prostor jako jejich úvahám nad vhodnou volbou zbraně.

 

 

Každá z knih obsahuje svou vlastní detektivní zápletku, díky čemuž se dají jednotlivé díly, zejména na začátku série, číst bez znalosti předchozích příběhů. Některé ze zápletek jsou lepší, některé trochu slabší, přesto nemají problém udržet si vaši pozornost. Samozřejmě po čase čtenář odhalí autorčin styl, a tedy ví, že všechno souvisí se vším, žádná postava do příběhu nezasahuje nadarmo, a tak zápletku s přibývajícími díly odhaluje stále snáz.


Dalšími aspekty série jsou akce, krev a hnijící maso. Všeho v knihách naleznete přehršel. Akční scény jsou přehledné, napínavé a barvité. Krev samozřejmě teče proudem a mohou za to Anitiny zbraně stejnou měrou jako dravčí tesáky. A ani hnijící maso nesmí, vzhledem k profesi hlavní hrdinky, chybět. Jako bonus si můžete přidat i jistou dávku magie, ačkoli firebally opravdu nečekejte.


Všemi příběhy jako příjemné koření prolíná humor. Suché hlášky hlavní hrdinky i některé dobře vypointované situace vyvolají v čtenáři minimálně úsměv, když už ne hlasitý smích.

 

Charaktery. Tohle je záležitost, kterou má autorka mistrně zvládnutou. Hrdinové se vyvíjí a jejich pohled na svět se mění s ohledem na prožité situace. Autorka má své postavičky zjevně velmi ráda, a tak se opakovaně setkáváme se starými známými, pokud tedy mají to štěstí dožít se dalšího dílu.

 


A tímto se dostáváme k vývoji celé série. Zatímco z počátku skoro svatá Anita udržovala od monster odstup, postupně mezi ně zabředává stále hloub. Začne to upírem Jeanem-Claudem (mimochodem  – pro mě osobně nejzábavnější upír napříč žánrem), který milé popravčí nedá pokoj tak dlouho, dokud chudinka nezjistí, že se do jeho sítí přes veškerou snahu polapila. Pokračuje to vlkodlakem Richardem, kterého si zamiluje jako dobrosrdečného chlupáče s psíma očima, aby později zjistila, že monstra jsou prostě monstra. A když už tedy propadne do nadpřirozeného podsvětí, je těžké udržovat odstup od zdejší živočišnosti. A tak přichází na řadu sex.


Od poměrně vkusných a příjemných erotických scén opodstatněných city se někdy kolem sedmého dílu autorka propracovala až k sexuální energii řídící Anitin život. Vyústění situace je sice podáno celkem logicky, ale ne pro každého je taková změna charakteru hrdinky i směrování série příjemná. Ale nebuďme škarohlídy. Kdo nemá rád sex, ať hodí kamenem. My ostatní si třeba na drobný odklon od filozofování o ctnostech svobodné dívky k erotice zvykneme. Tato změna totiž přináší Anitě narůstající kouzelnou moc.


Celá série se vyznačuje lehkým vypravěčským stylem. Jednotlivé díly si poměrně stabilně udržují svou kvalitu, až k okamžiku, kdy se do popředí dostává sex.  Tady už záleží na každém čtenáři, zda mu vyhovuje i tato poloha příběhu. Osobně považuji Anitu (i se sexem) za to nejlepší, co můžeme mezi akčními nadpřirozenými detektivkami najít.

 

Do dnešního dne v českém překladu vyšlo deset titulů:

1. Provinilé slasti

2. Rozesmátá mrtvola

3. Cirkus prokletých

4. Kavárna šílenců

5. Krvavé koleno

6. Smrtící tanec

7. Zápalné oběti

8. Modrý měsíc

9. Obsidiánový motýl

10. Narcis v řetězech

 

První české paperbackové vydání se nevydařilo z hlediska přebalů, které cákanci krve na obličejích žen mnohdy odrazovaly od koupě. Nakladatelství Epocha tedy přistoupilo k příjemnému kroku, kterým je reedice v pevné vazbě s přebaly ve stylu „drsňačka a sexy chlápek“, které navíc výměnou za staré vydání nabízí s 50% slevou. Tváře na nové přebaly si zvolili sami čeští fanoušci.

 

Autorka: Kateřina Růžičková

Původně napsáno pro Mfantasy.cz