Laurell Kaye Hamilton

 

 

 

Autorka jedné z nejznámějších a nejdelších sérií ze žánru paranormal fantasy do svých děl komponuje autobiografické detaily ze svého života a milovníci upířích románů už vědí, že kniha, na jejíž obálce se skví jméno Laurell K. Hamiltonová, přináší velkou porci akce, napětí, krve a sexu ve všech možných podobách.

 

Světlo světa spatřila vlastním jménem Laurell Kaye Kleinová, jíž koluje v žilách německo-skotsko-irská krev, 19. února 1963 ve městě Heber Springs ve státě Arkansas, kde žila až do svých šesti let, kdy jí matka zemřela při autonehodě a malá Laurell se tedy roku 1969 přestěhovala na sever do Indiany, do Sims, vesnice čítající necelých 300 obyvatel, za svou babičkou Laurou Gentryovou, která své vnučce vyprávěla strašidelné historky a nechávala ji dlouho do noci dívat na staré horory, čímž ve své vnučce podnítila fantazii a lásku k tomuto žánru.

 

Později získala Laurell na církevní univerzitě Marion (nyní známé jako Wesleyan) dva tituly z anglické literatury a biologie. Během studií se zde seznámila s Garym Hamiltonem, svým pozdějším manželem, s nímž se jí narodila na konci 90. let dcera Trinity (Laurell nikde nezveřejňuje její přesný věk ani fotografii).

 

V roce 1992 jí vyšla prvotina, fantasy román Nightseer, který se sice nesetkal s příznivými ohlasy kritiků a ani čtenářů, román ovšem zaujal tehdejšího studenta střední školy Jonathona Greena, který přijel (jako jeden z pouhých čtyř návštěvníků) na autorčinu autogramiádu v St. Louis a s Laurell se spřátelil.

 

O osm let později se manželé Hamiltonovi rozvedli, Laurell se přestěhovala do St. Louis a oficiálně začala žít s o 10 let mladším Jonathonem. Na podzim 2001, po vydání Narcise v řetězech, 10. dílu série o Anitě Blake, byli oddáni při wiccanském obřadu.

 

Po vydání Narcise v řetězech, prvního dílu série, který mění žánr z temné na erotickou fantasy, se rozšířily zvěsti, že za rozpadem vztahu Richarda s Anitou, která díky tomu skončila v náručí Jean-Clauda a více než detektivní zápletky řeší počet partnerů v posteli, stojí Jonathon, kvůli němuž se rozpadlo manželství Laurell s Garym. Ačkoli se Laurell i Jon snažili tyto zvěsti vyvrátit jako nepravdivé, čtenáři stále vidí v trojúhelníku postav série jistou autobiografii autorky.

 

Laurell, která si ponechala jméno svého bývalého manžela coby svůj pseudonym, žije nyní na předměstí St. Louis s Jonathonem, Trinity a dvěma psy, mopsíkem Sasquatchem a japonským kníračem Keiko. Angažuje se v několika charitativních akcích zaměřených na záchranu zvířat, především psů a vlků.

 

Laurell je autorkou dvou velkých sérií a mnoha povídek a několika fantasy románů. V posledních deseti letech je ovšem často terčem kritiky pro velké množství erotických scén popisovaných ve svých novějších dílech. Laurell tyto kritiky komentuje se vzkazem, že na popisech sexuálních scén není nic špatného, pokud si danou scénu všichni zapojení, tedy autorka i jednotlivé postavy, užijí. Vždy ovšem dává pozor na sexuální osvětu. Anita Blake, hrdinka její největší série, bere antikoncepci a při sexu trvá na použití kondomů.

 

Laurelliny romány je těžké žánrově zařadit. Každá kniha přináší směsici hororu, fantasy, romance a detektivky. V současnosti je právě tato povedená směsice žánrů označována jako dark fantasy, která je v případě sériích o Anitě i Merry říznuta velkou porcí erotiky, přičemž postupem času si autorka dovoluje o sexu a jeho podobách psát stále otevřeněji.

 

Medailon sepsala Axia