Vysvětlení názvů dílů

 

Laurell K. Hamilton v sérii Anita Blake dala jednotlivým knihám, až na některé výjimky, název podle klubu, podniku, v němž se odehrává část děje. Jak série postupuje, jednotlivé díly nesou název spíše abstraktního či skrytého významu.

 

SEKCE OBSAHUJE SPOILERY K NEVYDANÝM DÍLŮM!!!

  

Provinilé slasti je název striptérského podniku, který zaměstnává především nadpřirozené příšery a v němž funkci manažera zastává Jean-Claude, jedna z hlavních postav celé série. Tančí zde především muži. V St.Louis ho najdeme ve čtvrti jménem Distrikt a poznáme ho podle názvu vyvedeného krvavě rudým neonem.

 

Rozesmátá mrtvola je název upířího zábavního podniku, který patří Jean-Claudovi. Ten po smrti Nikolaos, původní Vládkyni města, převzal její post a manažerem klubu se stal Willie McCoy.

 

Cirkus prokletých je cirkus, patřící Jean-Claudovi, v němž vystupují nadpřirozené bytosti. Slouží také jako denní sídlo Vládce města a rezidence jeho nejbližších upírů. Manažerem klubu je Asher.

 

Kavárna šílenců (ač vzhledem k ději se více hodí název Náměsíčná kavárna – v orig. Lunatic café, odkazující ne na šílence, ale na lunu, měsíc) je název restaurace a kavárny, která slouží jako základna pro lykantropí frakci ve městě. Její majitelkou je Raina Wallis, lupa místní vlkodlačí smečky. Nachází se blízko kampusu místní univerzity.

 

Krvavé koleno má v knize dva významy. Prvním z nich je název restaurace, v níž se odehraje několik scén a kterou vedou sourozenci Magnus a Dorcas Bouvierovi. Druhým významem je pak jméno starého keltského strašidla, které se v knize vyskytuje jako jedna z postav. Krvavé koleno je skutečný český ekvivalent jména tohoto strašidla, které se v angličtině jmenuje Bloody bones, tedy Krvavé kosti.

 

Smrtící tanec jako jeden z mála dílů neodkazuje na žádný název podniku, který v sérii najdeme. Vlkodlaci nazývají boje o sexuální i mocenskou dominanci shodně jako "smrtící tanec" - a právě o tyto boje v tomto dílu mimo jiné půjde. Smrtící tanec je také doslovný překlad názvu tanečního klubu Danse Macabre.

 

Zápalné oběti je název upíří tématické restaurace, v níž se odehraje několik scén. V knize je řečeno, že sama tato fiktivní restaurace dostala jméno podle takto nazvaného filmu z roku 1976. Druhým významem je pak odkaz na skutečnost, že v díle zemře několik postav při požárech.

 

Modrý měsíc má v osmém dílu série dva významy. Prvním z nich je název motelu v Myertonu, Tennessee, v němž se Anita se svým doprovodem ubytuje. Majitelem motelu je místní Ulfric Verne. Druhým významem je pak název jevu, k němuž dochází jednou za několik let (a k němuž dojde právě v tomto díle) - a to, že v jednom kalendářním měsíci dospěje Měsíc do fáze úplňku hned dvakrát - k nemalé nelibosti vlkodlaků.

 

Obsidiánový motýl má stejně, jako to bylo u několika předešlých knih, dva významy. Prvním z nich je název nočního klubu v Novém Mexiku, kam v rámci vyšetřování případu zavítá Anita se svým starým známým Edwardem. Druhým významem je pak tento doslovný překlad jména majitelky tohoto nočního klubu, prastaré upírky a samozvané aztécké bohyně Itzpapalotl, jejímž zvířetem na zavolání je jaguárodlak.

 

Narcis v řetězech je název BDSM klubu, jenž řídí hyenodlak Narcis, který přijal jméno podle staré římské legendy o muži téhož jména. Do klubu si přijde Anita vyzvednout několik svých hyenami zajatých leopardů.

 

Blankytné hříchy měly být podle jednoho z původních návrhů obchod s luxusním spodním prádlem, který vlastní Jean-Claude, a kam právě on přijde s Anitou a vybere jí spodní prádlo na banket s Mussette. Podle druhého návrhu mělo jít o obdobu sex-shopu, podnik s video-sex-kabinami, kam měla v jedné scéně přijít Anita vyzpovídat jednu upírku-padoušici. Obě scény ale Laurell z knihy vyškrtla a název se dnes vysvětluje jako odkaz na barvu Asherových očí a barvu prostěradel postele, na níž se odehraje menage-a-trois.

 

Inkubovy sny je striptýzový klub zaměstnávající jen a pouze mužské tanečníky - kteří si sem tam hodí bokovku jako prostituti. Najdeme ho na illinoiské straně St.Louis. Anita si tam zajede pro Ronnie opilou pod obraz.

 

Micah je jméno Anitina přítele, Micaha Callahana, Nimir-Raje pardu leopardodlaků. O Micahovi toho Anita vlastně moc neví - až do tohoto dílu, v němž se s ním blíže seznamuje nejen ona, ale prostřednictvím Micahova vyprávění o jeho životě také čtenáři.

 

Danse macabre je francouzský výraz pro "smrtící tanec" či přesněji "tanec smrti" - v historii často umělecky ztvárňované pojetí smrti jako návštěvu Smrtky u umírajícího. V tomto díle se jedná o Jean-Claudův taneční klub, v němž pracuje Damian, upíří služebník Anity, a do nějž zavítá se svým představením upíří baletní soubor. 

 

The Harlequin, Harlekýni jsou pro lidi postavy z komedie de la arte , ale pro upíry jsou zábleskem dýky ve tmě, nejhrozivějším strašákem pod rakví. Svou přítomností prokazují maskou v bílé barvě, při červené teče krev a černé jde v patách smrt.

 

Blood noir, tedy zlá krev, značí vztah, který spolu po celý život měli Jason a jeho nyní umírající otec. Vždy mezi nimi vládla zlá krev, otec Jasonovi nikdy neodpustil kariéru striptéra a navíc ho podezřívá z homosexuality. Jason se snaží s otcem ještě před jeho smrtí udobřit. Název Temná krev v překladu odkazuje na Jasonův vztah s otcem a Matku temnoty.

 

Skin trade (návrh S kůží na trh) - Anita jede na pozvání upírského vraha Vittoria do Las Vegas. Nastavuje tak svou vlastní kůži na pomoc místním policejním složkám, které pátrání zavádí až do blízkosti zdejšího tygrodlačího klanu.

 

Flirt - Nathaniel při společném obědě učí flirtovat Anitu s čišníkem. Nevěrná manželka flirtuje se striptérem a rukojmí se svým únoscem. Ze všeho nejnebezpečnější je ovšem flirt se smrtí...

 

Bullet - V tomto díle několik postav pár ran schytá.

 

Hit list - název knihy nebyl naplánován, šlo o jeden z návrhů, který unikl na internet a fanouškům se zalíbil natolik, že Laurell tento název ponechala

 

Kiss the dead (Polibek mrtvých) - název knihy se vztahuje k faktu, že Anita musí vyšetřit zločiny páchané skupinou (Polibkem) upírů pod vedením vyššího.

 

Affliction (Utrpení) - Hnít zaživa je pro oběti útoků divokých zombí utrpení. Utrpení zažívají i jejich příbuzní. Jenže někdo si jejich utrpení užívá. Anita netuší, že její cesta s Micahem za jeho těžce raněným otcem bude takové utrpení.

 

Sepsáno ve spolupráci s Kometou