Motto

 

 

Oživuji mrtvé a ukládám k odpočinku nemrtvé. Tohle dělám. To jsem. Kdybych někdy začala pochybovat o svých pohnutkách, přestala bych zabíjet upíry. Jak prosté. Ještě stále jsem lovec upírů, stále jsem tím, jak mě pojmenovali. Jsem Popravčí.

 
(Provinilé slasti)

 

 

Vítejte ve světě Anity Blake 

 

Ocitneme se v dnešních USA, kde je vampyrismus legální, upíři jsou součástí společnosti, žijí, podnikají, mají vlastní církev a mluví se o právu volit. Anita Blake v tomhle světě žije, pracuje pro soukromou kancelář, která oživuje mrtvé, k tomu je státem uznávaná Popravčí upírů a pomáhá místní policii s případy, které nejsou tak úplně běžné.

 

                            

 

Nejsou to ale jen upíři, co se skrývají pod rouškou noci, ale i vlkodlaci a další lykantropové, ghúlové, zombie, elfové a nágy - stvoření, která my známe jen z různých knih a báchorek, tady žijí, prosperují a snaží se vyhnout slečně Blake, protože setkání s ní často končí smrtí. A pro nemrtvé smrtí definitivní.

 

Anita Blake je mocná oživovatelka, nekromantka, která svůj život zasvětila nejen oživování mrtvých, ale také řešení nadpřirozených zločinů nejprve jako poradce policie, později jako federální šerif. Je lupou a bolverkem smečky st. louiských vlkodlaků, lidskou služebnicí a milenkou upířího vládce města, součástí dvou triumvirátů moci, je zakladatelkou a předsedkyní "Koalice kožicháčů", aliance všech klanů a smeček kožoměnců žijících na území St. Louis, a nimir-ra pardu leopardodlaků.

 

Můžeme říct, že se tato mladá žena s mexickými a německými předky rozhodně nenudí.

 

Knihy o Anitě Blakeové bylo vždy těžké žánrově zařadit. Každá kniha přináší směsici hororu, fantasy, romance a detektivky. V současnosti je právě tato povedená směsice žánrů označována jako dark fantasy, která je v případě série o Anitě říznuta velkou porcí erotiky, přičemž postupem času si autorka dovoluje o sexu a jeho podobách psát se stále větší otevřeností.

 

Do dnešní doby Laurell K. Hamilton napsala ze série Anita Blake dvacet čtyři knih a několik povídek a zatím rozhodně nekončí.

 

V České republice vyšlo knižní formou prvních sedm dílů u nakladatelství Triton, od osmého dílu se série zhostilo nakladatelství Epocha.